Co nemáš rád sám, nedělej druhým

Každý v životě udělá něco špatně nebo něco, co nechce. Někdy neúmyslně, někdy moc dobře ví, že by to dělat neměl. Důvody jsou různé. Protože se bojí, aby se mu ostatní nesmáli, nebo si myslí, že je to hračka. Všechno, co děláte, ovlivňuje vás i vaše okolí. Zkuste v prvé řadě přemýšlet o tom, jestli neublížíte sobě nebo někomu jinému. Aby nebyl malér, je důležité naučit se správně odhadnout vlastní možnosti a síly, stejně jako brát ohled na ostatní.

Jak to vidí děti

A provedl/a jsi někdy někomu něco, o čem víš, že bys nechtěl/a, aby se stalo tobě? Díval/a ses někdy, jak někdo někomu dělá naschvál?

Zlaté pravidlo Co nemáš rád sám, nedělej druhým je doporučení, které dává svým dětem většina rodičů (75 %), ale třetina dětí už někdy někomu vyvedla něco, co by nechtěla, aby se stalo jim. V 10 letech už je to polovina dětí.
A většina se také někdy dívala, jak někdo někomu dělá naschvály.

Děláš někdy s ostatními něco, o čem víš, že bys raději dělat neměl/a? Co bys ale ani s ostatními nikdy neudělal/a?

Zakázané věci je třeba vyzkoušet? Víc než polovina (58 %) dětí přiznává, že dělají věci, o kterých dobře ví, že by je dělat neměly. Kluci podstatně víc než holky, stejně jako děti starší osmi let.
Ale skoro všechny děti jasně věděly, co by nikdy ani s ostatními neudělaly. Většina dětí odpověděla na otázku dlouhou větou a vyjmenovala víc věcí. Nejčastěji uváděly Neubližovat ostatním.
Největší autoritou je pro děti máma, kterou poslouchá 93 % (tátu 76 %, učitele/ku 59 %, babičku 53 %, dědu 40 %, doktora/ku 29 %, policajta 28 % a strašidlo 1 %). A na mámu si děti taky nejčastěji hned vzpomenou, když něco vyvedou.

Diskuse

Pro děti

Vymaluj všechny holky červeně a všechny kluky modře.

Preventivní minimum

Stáhněte si preventivní minimum, které by měl znát každý dospělý i dítě.

Nebezpečné hry
Šikana

Když chcete vědět víc

Dost dobří rodiče

Jak hledat ty správné hranice, o čem přemýšlet a na co nezapomínat.

Dobromysl

Vzkazy rodičům od dětí.

Rodičovská linka

Nevíte si rady s dítětem? Pomůžeme Vám. Telefon 840 111 234.

Linka bezpečí

Rodiče ti nerozumí? Ubližuje ti někdo? Máš pocit, že to nezvládáš? Nemusí to vědět všichni. Můžeš to říct nám. Telefon 116 111 zdarma pro děti, mládež a studující.

Další témata

Copyright 2011–2020 KIDMAP z. s.