Hrdinou snadno a rychle

Kdo ve skrytu duše netouží stát se hrdinou? Superhrdinům ve filmu všechno vyjde. Ano, protože ve filmu je všechno možné. Je to jen iluze, trik. Internet je plný neuvěřitelných výkonů skutečných lidí. Na hřišti v U-rampě kluci dělají hustý triky. Ano, protože za jejich výkony jsou hodiny tréninku a dřiny. Nic nejde samo. V časopisech jsou hubené modelky. Ano, ale to neznamená, že jsou šťastné. Hrdinům se nemusíte vyrovnat za každou cenu. Plňte si sny a přání tak, aby vás to nebolelo.

Jak to vidí děti

Zkusil/a jsi sám někdy něco, co jsi viděl/a na videu nebo v počítačové hře? A znáš někoho, kdo něco podle videa nebo hry zkoušel?

Děti dobře rozlišují mezi videohrami a realitou. Většinu z nich (78 %) ani nenapadlo něco podle počítačové hry zkoušet na vlastní kůži. Pokud něco dle videa zkoušejí napodobit, jedná se spíše o sportovní výkony, návody ke hře či vytváření z papíru nebo k jídlu. Ovšem seznam napodobování z doslechu je podstatně obsáhlejší a násilnější, převažuje boj, střílení a bitky.

Máš teď nějakého oblíbeného hrdinu z filmu, knížky, počítačové hry? Koho? A kdo tě zachrání, když se ti něco stane?

Kluci a mladší děti mají častěji v oblibě konkrétní postavy, a tak je největším hrdinou Spiderman. Druhým nejčastěji uváděným je Harry Potter, pak animovaný SpongeBob a Steve z počítačové hry Minecraft. Holkám se nejvíc líbí létající víly Winx.
Třetina dětí neuvedla žádného imaginárního hrdinu, ale co se týče nebezpečí, tak všechny děti zachrání máma. Takže skuteční hrdinové většinou nemyslí na sebe, ale v nouzi pomůžou ostatním.

Diskuse

Pro děti

Napadlo tě někdy zkusit něco, co jsi viděl/a ve filmu nebo na internetu? Nakresli a řekni proč.
Vyzkoušej si, co všechno víš. A co nevíš, na to se zeptej.

Preventivní minimum

Stáhněte si preventivní minimum, které by měl znát každý dospělý i dítě.

Bezpečný internet

Když chcete vědět víc

Rizikové chování dětí a mladistvých

Publikace obsahuje obecné informace k problematice rizikového chování a některé další podrobnosti k jeho jednotlivým oblastem.

Seznam se bezpečně

Výzkum rizikového chování českých dětí v prostředí internetu.

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

Výchovně-vzdělávací stránky, jejichž cílem je poskytovat mladým uživatelům, jejich rodičům a pedagogům, užitečné informace.

Stop kyberšikaně

Bezplatná právní poradna zaměřená na problematiku kyberšikany a násilí na internetu.

Další témata

Copyright 2011–2020 KIDMAP z. s.