Neboj

Strach známe všichni. Je to reakce na ohrožení. Strach nás má ochránit před nebezpečím. Říká nám, že máme utéct nebo se bránit. V takových momentech je důležité ho poslechnout. Strach ale přichází i ve chvílích, kdy bezprostřední nebezpečí nehrozí. Například když zaspíte a bojíte se, že dostanete poznámku. Potom utíkáte do školy. Nedáváte pozor. A můžete vběhnout pod auto. Chceme vám ukázat, čeho všeho se bojí ostatní děti. A především jak některé z obávaných situací řešit, abyste nejednali v panice a nestal se vám malér.

Jak to vidí děti

Když se řekne strach, která barva tě napadne první? A ještě jednou, když se řekne strach, které jiné slovo tě hned napadne?

Zatmí se nám před očima. Strach je černý jako tma a s tmou je dětmi nejčastěji spojován. Dalšími hodně uváděnými asociacemi jsou strašidlo, bubák, bojím se a bolest.

Byl jsi už sám doma? Je doma místo, které ti přijde tak trochu (nebo hodně) strašidelné?

Většina dětí má zkušenost s tím být sama doma. Šestiletých je občas sama doma polovina, ale v 9 letech už běžně bývá doma samo 8 dětí z 10.
Většina dětí se doma ničeho nebojí. Ale záleží na věku: v šesti letech ví o nějakém strašidelném místě doma polovina dětí, kdežto pro starší děti je domov bezpečným místem (68 %), kde už se jen občas bojí do sklepa či jiných tmavých míst.

Jak nejčastěji chodíš do školy? A ze školy? A čeho všeho se bojíš cestou?

Děti nejčastěji chodí do/ze školy pěšky (63 %), pětina chodí sama (22 %) a ostatní s někým dospělým, sourozencem nebo spolužákem. Jen 2 z 10 dětí na prvním stupni základní školy dojíždí autobusem, trolejbusem, tramvají nebo metrem. A necelou pětinu dětí vozí do školy autem. Způsob dopravy se liší podle velikosti bydliště – děti z nejmenších obcí do školy většinou jezdí (autem nebo hromadnou dopravou).
Jen třetina dětí se cestou ničeho nebojí. Skoro polovina dětí se obává silničního provozu a čtvrtina cizích lidí – zejména ty, co cestu absolvují samy nebo pěšky bez dospělého doprovodu. (Přecházení po přechodu a nemluvení s cizími lidmi jsou nejčastější rady rodičů).

Z čeho máš strach ve škole?

V první třídě se ve škole ničeho nebojí jen třetina dětí (34 %) a v páté třídě už nemá strach jen čtvrtina (25 %).
Nejvíc se děti obávají špatných známek (pětky). Z konkrétních předmětů jsou největšími strašáky diktáty, matematika a tělocvik.
Mladší děti a holky se více bojí posměchu a trápení od spolužáků (Že mě zbije děcko a mně se něco stane a budu mrtvej. Že se mnou nebudou kamarádky kamarádit.)

Diskuse

Pro děti

Vymaluj si, čeho se bojíš cestou do školy ty a řekni proč.
Vyzkoušej si, co všechno víš. A co nevíš, na to se zeptej.

Preventivní minimum

Stáhněte si preventivní minimum, které by měl znát každý dospělý i dítě.

Dopravní nehody
Cizí lidé
Napadení psem
Šikana

Když chcete vědět víc

Bezpečí dítěte v dopravě

Publikace BESIP.

Děláš to taky!

Dospělí velice často přeceňují schopnosti dětí pohybovat se bezpečně v silničním provozu.

Děti v kontaktu s cizími lidmi

Před čím je třeba děti konkrétně varovat?

Napadení psem

Informace o první pomoci a možných rizicích při pokousání psem.

Minimalizace šikany

Komplexní program ke snížení projevů šikanování mezi dětmi.

Linka bezpečí

Nevíš si rady? Bojíš se? Nemusí to vědět všichni. Můžeš to říct nám. Telefon 116 111 zdarma pro děti, mládež a studující.

Další témata

Copyright 2011–2020 KIDMAP z. s.