Víte, že jen 3 dětem ze 100 se nestal žádný úraz? Chcete vědět, jaké úrazy se dětem stávají nejčastěji? A chcete vědět, jak můžete některým úrazům snadno předejít? Tyto stránky vznikly právě proto, aby se bolestivých malérů stalo co nejméně. Dívejte se, čtěte, povídejte si o tom. Když budete vědět, kde všude vás malér může potkat, lépe se mu vyhnete.
Nejčastěji uváděným úrazem je popálení. Mladším dětem častěji zaskočí jídlo, starší uvádějí, že snědly něco, co neměly, a bylo jim špatně. Kluci si častěji než holky rozbili hlavu. Jako další bolestné úrazy děti uváděly pád z kola, odřená kolena a říznutí.
Několik dětí popsalo úraz nebo bolest způsobenou fyzicky jiným člověkem. Čtvrtinu zbilo jiné dítě a polovina dětí zná někoho, koho někdo zbil.
Děti nerozlišují zranění fyzická a psychická. Skoro každému dítěti se zdál špatný sen a čtvrtina dětí ho považuje za to nejhorší úraz. Bolest děti vnímají velmi různě, od „spálila mě kopřiva“ až k „padalo se mnou letadlo“ a „babička mě v první třídě zapomněla vyzvednout před školou, ale všechno dopadlo dobře“. Přesto je bolest pro většinu dětí červená jako krev. Nejvíc ji vnímají na hlavě a v břiše. A více než polovina dětí má jizvu nebo místo na těle, které jim připomíná, co se jim stalo.
Zjistili jsme, že jezdit na kole, lyžích nebo bruslích s helmou je důležitým bezpečnostním opatřením pro 8 z 10 rodičů. A děti samy celkem dobrovolně pak helmu nosí (68 %). Ale poradit si nechají spíš ty mladší (74 %). V 9 letech už jezdí ráda s helmou jen o něco málo víc než polovina dětí (55 %).
Problém je také zavazování tkaniček. Sama si je neumí zavázat v šesti letech více než polovina dětí a v deseti letech to přiznává čtvrtina. Čím to je? Botami na zip?
Stáhněte si preventivní minimum, které by měl znát každý dospělý i dítě.
O popáleninách, prevenci a pomoci popáleným dětem.
Co dělat při akutní otravěStránky Toxikologického informačního střediska (TIS).
Dušení, vdechnutí cizího tělesaZákladní příznaky dušení a první pomoc.
Jak provést Heimlichův manévrJednoduchý postup, který vám umožní uvolnit z hrdla druhé osoby kus potravy nebo jiný předmět, kterým se dusí.
Bezpečně s elektřinouPublikace vzdělávacího programu ČEZ.
U vody bez nehodyO zásadách bezpečného chování u vody, ve vodě a prevence tonutí.
S dětmi na koleJak se chovat a co učit děti podle věku a také mnohem víc na stránkách BESIP.
Na kole jen s přilbouProjekt obecně prospěšné společnosti Bezpečně na silnicích.
Copyright 2011–2018 KIDMAP z. s.